ADA Pravilnik

Sezona 2024/2025

Skupština ADA lige je na svom sastanku održanom 19.08.2024 godine donijela Pravilnik o održavanju badminton takmičenja u okviru ADA lige. Svi takmičari i takmičarke, organizatori i gosti turnira dužni su striktno se pridržavati odredbi ovog Pravilnika.

Organizatorima pojedinačnih takmičenja u okviru lige smatraju se klubovi i predstavnici klubova, te pojedinci koji su pristupili ADA ligi i koji su dobili odobrenje uprave ADA lige za organizovanje turnira.

Upravu ADA lige čine predstavnici klubova i pojedinci koji su organizatori pojedinačnih takmičenja lige. Uprava ADA lige je pravni tumač ovog Pravilnika i donosi sve odluke oko spornih pitanja većinom glasova Uprave.

Svi rodno nedefinisani pojmovi navedeni u ovom Pravilniku (takmičar, igrač …) ravnopravno se odnose na oba spola.

SADRŽAJ

ADA badminton liga sastoji se od sedam pojedinačnih takmičenja (turnira) koji se održavaju u gradovima ADA regije po kalendaru odigravanja koji je objavljen na portalu ADA lige koji je dostupan na adresi www.ada-league.com.

Takmičenja se odvija u disciplinama muškaraca i žena pojedinačno, te muških, ženskih i mješovitih parova.

Skraćeni nazivi disciplina koji se koriste u ovom dokumentu sastoje se od tri slova sa sljedećim značenjem: M - muško; W - žensko; S - singl; D-dubl; X - mješoviti dubl, dok treće slovo označava kategoriju u kojoj igrač nastupa (A, B, C, ili D). Skraćeni nazivi bez dodatka slova kategorija su:

MS – Muški Singl, MD – Muški Dubl, Ženski Singl – WS, Ženski Dubl – WD i Mješoviti Dubl - XD.

Takmičenja ADA lige se održava u 20 disciplina:

A kategorija: WSA, MSA, WDA, MDA, XDA

B kategorija: WSB, MSB, WDB, MDB, XDB

C kategorija: WSC, MSC, WDC, MDC, XDC

D kategorija: WSD, MSD, WDD, MDD, XDD

Sva pojedinačna takmičenja (turniri) se boduju za ukupnu rangl listu sezone. Bodovanje pojedinačnih takmičenja (turnira) se radi u skladu sa procedurama koje definiše DODATAK A ovog Pravilnika.

Prijava za takmičenje vrši se na portalu lige dok se turnir vodi u Tournament Software koji određuje raspored mečeva i u koji se unose rezultati svih mečeva.

Na takmičenju neće biti angažovane sudije i isto se odigrava po fair play pravilima iz ovog Pravilnika.

Takmičenja ADA lige se odvijaju u četiri kategorije koje se označavaju slovima A, B, C i D.

Takmičari koji su učestvovali u prethodnoj ADA sezoni će registracijom na portalu dobiti sugestiju kojoj kategoriji pripadaju na osnovu svojih rezultata. Mogu potvrditi dodjeljenu kategoriju ili izabrati višu. Nije moguće prijaviti se u nižu kategoriju od one koja je sugerisana.

Prijava na prvi turnir u sezoni definiše kategoriju takmičara i ista se ne može mijenjati u toku te takmičarske sezone. Dakle, takmičari sve discipline igraju u istoj kategoriji te se jednoj osobi može dodjeliti samo jedno slovo kategorije.

Takmičari koji se prvi put prijavljuju na ADA takmičenje prijavljuju se sa ličnom procjenom svojih vještina igranja badmintona u skladu sa opisima iz DODATKA B ovog Pravilnika.

U slučaju da se na osnovu rezultata na prvom turniru utvrdi da je takmičar sebe pogrešno procijenio, uprava lige zadržava pravo da nametne promjenu kategorije takmičara. U slučaju prebacivanja igrača u višu kategoriju brisati će se već ostvareni rezultat.

Takmičari mogu uputiti pismeni zahtjev upravi ADA lige za izuzeće od prethodnog stava, navodeći razloge za izuzeće. Uprava ADA lige će odlučivati o svakom pojedinačnom zahtjevu.

Od novog pravila "sve discipline u istoj kategoriji" postoji samo jedan izuzetak:
Svi muškarci 50+ (rođeni 1973. godine i ranije) imaju pravo miješati A i B kategorije.
Takvo pravilo ne ometa organizaciju turnira, a uzročno-posljedično će u sistemu stvoriti situacije da igračice igraju npr. WSA ili WDA i XDB. Ove prijave odobrava isključivo Tehnička komisija lige i sistem/portal ih neće prihvaćati bez intervencije administratora. Potrebno je kontaktirati ligu putem: info@ada-league.com.

Prijave na takmičenje rade se isključivo putem portala ADA lige. Svaki takmičar mora biti registrovan na portalu lige. Prilikom prijave svi takmičari su dužni popuniti sva tražena polja u upitniku kako bi registracija bila validna. Takmičari garantuju da su traženi podaci tačni, i svojim registracijom prihvataju Pravilnk Ada lige, slažu se sa obradom ličnih podataka, te potvrđuju da na takmičenju učestvuju na ličnu odgovornost.

Prilikom registracije igrači će u padajućem meniju birati klub ili ekipu kojoj pripadaju. U slučaju da klub nije na popisu, takmičar će u napomeni napisati ime kluba ili ekipe, grad i zemlju iz koje dolazi, a uprava lige će nakon provjere isti dodati u padajući meni. Link za prijavu na pojedinačna takmičenja će biti objavljen najmanje mjesec dana prije održavanja takmičenja na portalu ADA lige.

Potvrda prijave na turnir će se automatski generisati i poslati na prijavljeni mail igrača.

Rok za prijave je posljednja subota prije takmičenja do ponoći, dok je rok za odjave posljednja srijeda prije takmičenja do ponoći.

Svako otkazivanje prijave nakon ovog roka ili nedolazak igrača na takmičenje povlači obavezu igrača da plati kotizaciju u punom iznosu.

Zaostalu kotizaciju igrač plaća na sljedećem turniru, dok organizator ima pravo zabraniti nastup svih takmičara iz tog kluba dok se dug ne podmiri.
Takmičiti se mogu samo takmičari/ke stariji od 16 godina.

Takmičari plaćaju kotizaciju u iznosu i na način koji definiše uprava ADA lige na početku sezone, objavljujući ovu informaciju na portal ADA lige prije početka sezone.

Kotizacija se plaća po principu prva, druga i treća disciplina, neovisno o kojim se disciplinama radi.

Kotizacija takmičara za prvu disciplinu iznosi 15 eura, dok za eventualnu drugu i treću disciplinu takmičar plaća po 10 eura za svaku od prijavljenih disciplina.

Kotizacija se plaća za zapisničkim stolom najkasnije 30 minuta prije početka prve discipline takmičara u valuti koju odredi organizator takmičenja.

U slučaju npr. više sile organizator može izvršiti povrat uplaćene kotizacije.

Mečevi ADA badminton lige igraju se na dva dobivena seta do 15 poena, u slučaju rezultata 14:14 igra se nastavlja do rezultata od dva poena razlike (primjer 17:15). Ako je rezultat 20:20, posljednji poen je 21.

Takmičari su dužni ponijeti sve što je potrebno za meč (loptice, rekete, piće …) jer se meč ne smije prekidati zbog nedostatka ili promjene opreme.

Igrači na teren trebaju doći već zagrijani i zagrijavanje nakon pozivanja na igru i dolaska na teren ne smije biti duže od 2 minute.

Pri dolasku na teren, svaka strana daje dvije loptice prije ždrijeba (ukupno su četiri na terenu). Igrači nakon meča dijele preostale loptice. U slučaju jedne preostale loptice izvodi se izvlačenje kako bi se odredilo ko će dobiti tu lopticu. Loptica se ispušta s vrha mreže i lopticu preuzima igrač na čiju je stranu okrenuta kapica loptice.

Ždrijeb (strana ili servis) se radi na način da se loptica ispušta s vrha mreže i strana prema kojoj je okrenuta kapica loptice odlučuje da li bira servis, prijem servisa ili stranu terena na kojoj će započeti meč.

U eventualnom trećem setu, protivnici mijenjaju strane nakon osmog osvojenog poena (npr. 6:8, 0:8 …)

Pobjednik odmah po završetku meča prijavljuje rezultat zapisničkom stolu u najkraćem mogućem roku.

Obaveze ADA lige su sljedeće:

• redovno i potpuno ažuriranje ADA portala
• najmanje mjesec dana prije održavanja prvog takmičenja lige objaviti kalendar održavanja takmičenja lige za cijelu sezonu te jedinstveni iznos kotizacije
• obezbijediti licencu za Tournament Software i postaviti link na rezultate takmičenja najkasnije 15 dana po završetku takmičenja
• objaviti link za prijavu na takmičenje na portalu ADA lige najmanje mjesec dana prije takmičenja
• najkasnije 24 sata prije održavanja takmičenja objaviti zvaničnu satnicu takmičenja
• objaviti ažuriranu tabelu trenutnog poretka ADA lige na portalu najkasnije 15 dana po završetku takmičenja

Obaveze organizatora takmičenja:

• napraviti i javno objaviti poziv za takmičenje najmanje 30 dana prije početka takmičenja (minimalni sadržaj poziva definiše DODATAK C ovog Pravilnika)
• obezbijediti sve tehničke uslove za održavanje takmičenja koji kao minimum moraju sadržavati:
• terene označene jednom bojom, trakom širine 4 cm;
• ekran za prikaz statusa takmičenja koji je vidljiv takmičarima;
• redovnu objavu rezultata takmičenja online (najmanje jednom u 30 minuta);
• doktora ili fizioterapeuta u dvorani tokom trajanja svih mečeva
• jasno označene smjerove kretanja
• oznake na svlačionicama koje označavaju spol na koji se iste odnose
• obezbijediti i u pozivu jasno navesti opcije za nabavku vode i hrane u toku održavanja takmičenja
• obezbijediti medalje za pobjednike takmičenja u svim disciplinama

Obaveze takmičara su:

• Registracija u Ada bazi
• Pravovremena prijava za svako pojedinačno takmičenje uz poštovanje svih rokova
• doći u dvoranu najkasnije 30 minuta prije održavanja svoje discipline
• platiti kotizaciju
• ponijeti svu opremu potrebnu za takmičenje
• pobjednik meča mora prijaviti rezultat meča u najkraćem mogućem roku po završetku istog
• osvajač medalje dužan se pojaviti na dodjeli medalja ili poslati osobu koja treba preuzeti medalju (organizator nije dužan naknadno dostaviti medalju osvajaču iste).

Dolazak odnosno pristup terenu moguć je samo ako se ne ometaju aktivni mečevi. Dok je lotica u vazduhu kretanje oko terena nije dozvoljeno. Čekamo do kraja poena i tek onda sigurno nastavljamo put prema terenu na koji smo prozvani.

Takmičari naglas broje poene. U slučaju spornog poena poželjno je prihvatiti odluku takmičara na čijoj strani je nastao sporni poen jer se smatra da je isti bio bliži nastaloj situaciji na terenu.

Ukoliko takmičeri i dalje imaju neslaganje preporučuje se ponavljanje poena. Takmičari mogu tražiti da im se za odigravanje meča dodjeli sudija kojeg će odrediti organizator turnira.

Prisutni u dvorani ne smiju se nalaziti manje od 1,5 m od aktivnog meča. Ukoliko to nije moguće, mečeve je moguće pratiti s tribina ili sjedala koje je organizator odredio za korištenje u dvorani.

ADA badmintonska liga temelji se na sportskom ponašanju i poštenoj igri. Fair play znači dostojanstveno podnošenje poraza i pobjede, s poštovanjem i prijateljskim odnosom prema takmičarima, trenerima, sucima i organizatorima. To je ohrabrivanje manje sposobnih, uživanje u vlastitim i tuđim uspješnim potezima te poštovanje drugih izvan terena.

ADA liga prati rezultate takmičara na pojedinačnim turnirima. Rang liste objedinjuju rezultate sa 7 turnira u svih 20 disciplina. Rang liste su objavljuju na portalu ADA lige i redovno se ažuriraju nakon svakog takmičenja.

Takmičari ostvaruju određeni broj bodova samim učešćem na turniru. Igrači u zavisnosti od plasmana na takmičenju osvajaju sledeći broj poena za rang listu: prvoplasirani takmičar u kategoriji dobija 100 poena, drugoplasirani 80, zatim slijedi 70, 50, 40, 30 , 20 i 10 poena za sve takmičare koji su nastupili u datom kolu lige.

Na takmičenjima se ne razigrava za treće mjesto osim ako se disciplina igra u jednoj grupi od 4 ili 5 igrača kada osvajač četvrtog mjesta dobija 60 poena.

Procenat uspješnosti takmičara računa se na način da se broj ukupno osvojenih poena na turnirima podijeli sa brojem turnira na kojim je takmičar učestvovao.

Uspješnost takmičara predstavljena je procentualno i čini osnov za svrstavanje takmičara u višu/nižu kategoriju u narednoj sezoni lige u skladu sa odredbama Dodatka B. Igrači koji na kraju sezone budu među osvajačima sezonskih medalja/nagrada takođe su dužni da pređu u višu kategoriju bez obzira na procenat uspješnosti.

Takmičari se samostalno opredjeljuju za učešće u određenoj kategoriji poštujući odredbe/opise o pripadnosti kategorijama koje su navedene u ovom dodatku.

Uprava ADA lige ima pravo odbiti igranje takmičara u traženoj kategoriji bez obrazloženja. Za prihvatanje odluke o promjeni kategorije mora glasati bar 50% članova upravnog odbora ADA lige.

Opis kategorija u kojima se održavaju takmičenja su sljedeća:

• A (bivši takmičari, jako napredni rekreativci)

Ovdje spadaju svi igrači koji su u bilo kojem trenutku života aktivno igrali kao registrovani igrači za klubove/savez, takmičari koji su u ovu kategoriju određeni na osnovu ranga iz ranijih sezona, te igrači koje upravni odbor ADA lige svojom odlukom svrsta u ovu kategoriju.

• B (napredni rekreativci)

Ovdje spadaju takmičari koji su u ovu kategoriju određeni na osnovu ranga iz ranijih sezona, igrači koji su aktivnije trenirali badminton i poznaju različite udarce i tehnike igranja, te igrači koje upravni odbor ADA lige svojom odlukom svrsta u ovu kategoriju.

• C (rekreativci)

Ovdje spadaju takmičari koji su u ovu kategoriju određeni na osnovu ranga iz ranijih sezona, igrači koji nisu imali veliki broj treninga i ne treniraju aktivno ali se redovno rekreiraju, te igrači koje upravni odbor ADA lige svojom odlukom svrsta u ovu kategoriju.

• D (početnici)

Apsolutni početnici koji ne igraju aktivno badminton više od 6 mjeseci, nisu imali značajan broj treninga ili neredovno treniraju, ili se samo rekreativno bave badmintonom. U kategoriji D takmičar može da se nastupa maksimalno dvije sezone, osim ako procentom uspješnosti nakon prve sezone ispunjava uslove za prelazak u višu kategoriju.

Kategorija igrača odredjuje se prema procentu uspešnosti igrača u prethodnoj takmičarskoj sezoni:

• takmičari koji su imali procenat uspješnosti u prethodnoj sezoni 65% i više moraju se prijaviti u višu kategoriju od one u kojoj su igrali prethodnu sezonu,
• takmičari koji su imali stepen uspješnosti u prethodnoj sezoni manji od 30% mogu se prijaviti u nižu kategoriju od one u kojoj su igrali prethodnu sezonu,
• takmičari koji su imali procenat uspješnosti u prethodnoj sezoni između 30 % i 65 % ostaju igrati u istoj kategoriji, ili se mogu prijaviti u višu kategoriju od one u kojoj su igrali prethodnu sezonu.

• Ime organizatora turnira
• Datum održavanja turnira
• Mjesto/lokacija održavanja turnira
• Discipline i kategorije
• Način prijave i rokovi za prijavu
• Iznos kotizacije
• Okvirna satnica (početak turnira i redosljed disciplina ukoliko se isto može odrediti u tom trenutku)
• Sistem takmičenja
• Informacije o kontakt osobi odgovornoj za turnir (Ime i prezime, mail adresa, broj mobitela)
• Pravilo o korištenju loptica

Ostale informacije mogu uključivati informacije o raspoloživim obrocima u toku takmičenja, napomene o načinu dolaska u dvoranu, detalje o eventualnim aranžmanima za boravak takmičara, detalje o zabavi poslije turnira i slično.